WANDERING WITHOUT BORDERS

WANDERING WITHOUT BORDERS

CYRIL AND METHODIUS ROUTE
Wandering - Experience - Cognition - Awareness

Trasy Cyrilometodějské stezky odkazují na kulturní kořeny Slovanů spojené s příchodem soluňských bratrů, sv. Cyrila a Metoděje, na Velkou Moravu.

Vítejte na stezce s 3000 km turistických tras. Cyrilometodějská stezka stírá hranici mezi poutníkem a turistou. Dálkové trasy Cyrilometodějské stezky spojují hlavní poutní místa v Polsku, České republice, na Slovensku, v Rakousku a Itálii. Stezka vede rozsáhlými lesy, přes pohoří, podél jezer a kolem obcí a historických památek. Povrch cesty se střídá se štěrkovou cestou, lesními a polními cestami, asfaltem a stezkami. 

V České a Slovenské republice jsou na rozcestnících Klubu českých turistů a Klubu slovenských turistů umístěny tmavě modré nálepky s bílým symbolem Cyrilometodějské stezky.

Trasy jsou vyznačeny také na www.mapy.cz, která je přístupná i offline. V krajině jsou stezky Cyrilometodějské stezky vyznačeny v obou směrech.

Are you interested in long-distance hiking trails?

Choose a trail that best suits your needs

Skalka near Trenčín - Velehrad

The trail connects some of the oldest pilgrimage sites on the Moravian-Slovak border and takes us back to the time of medieval monasteries, when Christian thought was being formed.

Wisla (PL) - Pustevny - Velehrad

The trail connects three large mountain ranges, i.e. Beskydy, Hostýn hills and Chřiby. Nature lovers will find something to their liking. Wandering along the ridges will bring beautiful views of the surroundings.

Levý Hradec - Velehrad

Trasa spojuje unikátní poutní místa, hrady a zámky, památky UNESCO. Přivádí nás do doby středověkých klášterů a hradisek, kdy se formovalo křesťanské myšlení.

Hodonín - Kopčany - Velehrad

The trail connects three historically known places - Kopčany, Mikulčice and Osvětimany - and takes us back to the time of the Great Moravian Empire, when Czech statehood was being formed.

Svatý Kopeček - Velehrad

Trasa spojuje významná arcibiskupská místa Svatý Kopeček, Olomouc, Kroměříž a Velehrad. Mimo to vede kolem poutního místa Dub nad Moravou, tovačovskými rybníky a krásným pohořím Chřiby.

Velehrad (CZ) - Rome (Italy)

The trail between Rome or Venice and Velehrad generally follows the old trade route called the Amber Road and passes through Austria and Italy in addition to the Czech Republic. The trail ends at the tomb of Saint Cyril in the Basilica of Saint Clement.

Jaká putování připravujeme?

Připravujeme pro vás skupinové putování po Cyrilometodějské stezce.

Velké cyrilometodějské putování ze Zašové do Terchové - 3. - 9. září 2023

Srdečně zvu k letošnímu Cyrilometodějskému putování, které nás opět zavede k sousedům na Slovensko. Tentokrát se vydáme po stopách poutní trasy ze Zašové přes Radhošť a CHKO Beskydy na Turzovku, kde navštívíme významné poutní místo Zivčáková a Chrámu Panny Marie Matky Církve. Odtud budeme pokračovat dále do Terchové, kde se připojíme k tradičnímu výstupu na Velký Rozsutec, který se koná u příležitosti uctění papeže sv. Jana Pavla II. Během 6 dnů nás čeká téměř 150 km putování krásnou krajinou. I toto putování je koncipováno s doprovodným vozidlem, které je možné využít na převoz velkých zavazadel a případné přiblížení poutníků. Přihlašování prosím nenechávejte na poslední chvíli.

How does it work?

Passports, commemorative cards, map guides and what to take with you.

Wandering with everything

How to prepare and what to take with you, or how the Cyril and Methodius Route commemorative card works. These are the basic things that everyone has to think about before they leave. That is why we have prepared hints and tips for easier preparation.

Putujme bez hranic - Kostol sv. Margity Antiochijskej

Wandering without borders to history

Discover the authentic stories of the Cyril and Methodius Route, which lead through a number of unique places dating back to the time of the Great Moravian Empire, but also modern history.

Putujme bez hranic - Příroda

Wandering without borders to nature

Head to the forests, meadows and groves where the trail passes. "Turn off" for a moment, clear your head and just go through the beautiful picturesque landscape. Look forward to plenty of scenery that will keep your eyes and mind in amazement.

Putujme bez hranic - putování

Wandering without border for experiences

You will be pleasantly surprised by the strength of your steps, which will walk you, slowly and consistently, meter by meter, up to 500 kilometers. Wandering the Cyril and Methodius Route is an unforgettable experience.

Putujme bez hranic - Tradice

Walking without borders for tradition

You will get to know places you have not visited yet, carrying incredible stories, and you will realize the diversity of the local culture and landscape where we live. Create memories that will stay with you for life.

Recently carried out

What events related to the Cyril and Methodius Route have taken place recently?

Great summer pilgrimage in honour of Saints Cyril and Methodius from Velehrad to Nitra

This year we also prepared a wandering trip, this time to the east along the already known trail to Trenčín to Velká and Malá Skalka, from where we continued for 5 days to Nitra, where we joined the traditional celebration of the feast of Saints Cyril and Methodius, which is held annually in Nitra under the name Nitra, lovely Nitra.
Over 200 km of wandering through the beautiful landscape of Eastern Moravia, through the White Carpathians, the iconic landscape of the Žítková goddesses to Skalka near Trenčín awaited us. From there, we continued through Trenčín, the Povážský Inovec Mountains, Topolčany and the Tríbeč Mountains to Pribina´s Nitra. The wandering was divided into 8 days

On foot without borders

A half-length documentary about modern pilgrimage

Was filmed

500 km trails of Cyril and Methodius Route, 60 pilgrims, 5 regions on the Czech-Slovak border, 4 seasons and much more were recorded by 1 film crew led by Petr Hirsch and Eva Toulová in the 52-minute half-length documentary On Foot Without Borders with Tereza Němcová Petrášková in the lead role.

Tips for short trips?

We have tips for short walks in the countryside near the marked trails on Cyril and Methodius Route.

Go to nature

If you are going for walks at this time, we have tips for short trips. Of course, pay attention to the principles of safety - always keep a veil with you, keep a sufficient distance from others and do not associate.

Where can you also find us?

Social networks of Cyril and Methodius Route

Partners

en_USEnglish