100 kilometrů po Cyrilometodějské stezce ve Středních Čechách

Spojení Čech a Moravy mezi Levým Hradcem a Velehradem navazuje svými krajními dotyky na dávné uzly šíření víry, vzdělanosti a potažmo kultury, původně ve směru od východu k západu, jak je nám známo.
Dnes je poutní trasa s již 40letou tradicí směrována především ve směru východním k nejvýznamnějšímu poutnímu místu naší země, k Velehradu. Od kostela sv. Klimenta v Levém Hradci, nejstaršího stojícího kostela Čech, se vine trasa naší metropolí přes Pražský Hrad a dál podél Vltavy míjí dávné střediska slovanské vzdělanosti Emauzy pod Vyšehradem. U Kunratic opouští Prahu směrem k proslulému Průhonickému parku a dál stoupá povodím Botiče až k jeho prameni, odkud nadlouho zapadne do hlubin lesů podél řeky Sázavy. Přes věhlas místních pivovarů ve Velkých Popovicích a Kácově tomuto kraji vévodí město Sázava s klášterem, v němž svatý Prokop před tisíci lety pozvedl slovanskou liturgii a písemnictví i pro západní část naší země.
Míjejíce meandry Sázavy s výhledy na hrady a zámky v Ratajích, Českém Šternberku, Zruči, Ledeči nebo Světlé spočine naše cesta u dalšího poutního místa u Ždáru na Zelené Hoře s kostelem sv. Jana Nepomuckého, vyšperkovaného Santiniho architekturou.
Po přechodu rozvodí, kdy opouštíme povodí Sázavy a přicházíme do povodí Svratky, nám také už ve Vítochově poblíž Bystřice nad Pernštejnem připomíná místní kostel sv. Cyrila a Metoděje naše přibližování se k Velehradu, nejen příchodem na Moravu. Od Bystřice zvolna a přitom vytrvale klesá cesta až k Tišnovu s jeho románským klášterem …. S tradicí…
O etapu dál nás vranovský klášter Paulánů svým tichým vzezřením uvádí symbolicky do nespoutané přírody Moravského krasu, skrze nějž hlubokými lesy doputujeme až do Křtin, k poutnímu chrámu Jména Panny Marie, čirou náhodou zas z ruky Santiniho.
Závěrečná část poutní trasy přes věhlasný Slavkov do vrchoviny Chřiby nabízí jak prohlídku hradu v Buchlově, tak tiché a táhlé lesní stezky po chřibském hřebeni až do chvíle, kdy se před poutníkem otevírá toužebně očekávaný sestup do Velehradu a po něm přicházející výhled na katedrálu.
Vydejte se s námi prozkoumat jednotlivé části této úchvatné trasy. Letos si projdeme prvních 100 km z Levého Hradce do Kácova, kterými nás provede zkušený poutník Tomáš Jindřich.
Harmonogram 1. etapy Levý Hradec - Kácov
26.7. Levý Hradec – Pražský Hrad, sv. Vít, 18 km (12 km s průvodcem přes Suchdol).
Sraz: Odpoledne u kostela sv. Klementa: Požehnání v kostele a prohlídka nejstaršího chrámu Čech.
Trasa: Po Cyrilometodějské stezce přes kolonii Baba do Dejvic.
Nocleh: klášter Kapucíni u Lorety, Loretánské nám.6, Praha 1.
27.7. Resslova, kostel sv. Cyrila a Metoděje – Kunratice, sv. Jakub, 14 km.
Sraz: 14.30h požehnání v kostele sv. Cyrila a Metoděje, Resslova ul., Praha 2 – společný přechod do Emauz půl kilometru
Cca v 15.00h prohlídka prostor v Emauzech, s následným malým občerstvením
Trasa: Putování podél Vltavy a potoka v Krčském údolí, od Labutě po tur. stezce do Kunratic
Nocleh: komunitní centrum v Kunraticích se soc. zařízením
28.7. Kunratice – Velké Popovice, 22 km
Sraz: kostel sv.Jakuba mezi 8. až 9.hodinou ráno
Trasa: po tur. stezkách buď po novém propojení mezi Rozkoší a Zdiměřicemi po cyklostezce anebo přes Průhonický park. Průhonice – prohlídka kostela dopoledne po domluvě.
Možná prohlídka parku s průvodcem. Po cestě pramen Botiče.
Nocleh: Velké Popovice – ZŠ tělocvična, k dispozici sociální zázemí.
29.7. Velké Popovice – Sázava, 28,5 km.
Trasa: po tur. stezkách přes Pyšely. Občerstvení po cestě od Pyšel dál je časté.
Loreta v Pyšelích – domluvena prohlídka
Klášter Sázava – s naší prohlídkou klášter počítá.
Nocleh: Městská ubytovna u řeky, Tyršovo nábř. 82, Sázava.
30.7. Sázava – Kácov, 25,5 km.
Trasa: po tur. stezkách, u Malovid si po turistické stezce zkrátíme trasy po žluté s ohledem na délku trasy. Občerstvení v Ratajích.
zřícenina Talmberk – soukromé, ale možné dohodnout zpřístupnění
Rataje – prohlídka zámku (okruh kočárky)
Český Šternberk – prohlídkové okruhy na velkém hradu.
Cíl: rozloučení v Kácově, setkání v reprezentativních prostorách obce (zámek, možná pivovar).
Součástí putování
- zajištění veškerých noclehů předem, informace o všech potřebných věcech k putování
- doprovodné vozidlo na batohy a jiné převozy, poplatek cca 25Kč na den/poutník
- fotograf, kameraman pro propagaci trasy
- mapky pro každou denní etapu
- občasné prohlídky významných míst
- příspěvek za organizaci od poutníků na nějakou dobročinnou věc, to bude upřesněno
Přihlášky pro zájemce o nocování prosím nejpozději do 30. dubna 2023, kvůli případnému neblokování lůžek pro jiné zájemce. Přihlašovat je možné do 10. června 2023, 12:00, aby mohlo být zajištěno vše potřebné. Putování je omezené maximálně pro 25 poutníků. Místa se rychle zaplňují, proto v případě vašeho zájmu se zaregistrujte co nejdříve na následujícím odkaze.
V toto chvíli se nelze přihlásit, veškeré místa jsou již plně obsazena. Děkujeme za pochopení.
Co s sebou na pouť?
Hlavně dobrou náladu a odhodlání k putování. Samozřejmostí jsou rozchozené, pohodlné boty. Stejně tak, berte osvědčený batoh. Pravidlo, méně, je více, zde platí dvojnásob. Vhodné oblečení, do různého počasí – ideálně vrstvit a odebírat či přidávat podle aktuální potřeby a stavu počasí. Pláštěnka se samozřejmě může hodit. A pak už věci co uznáte za nezbytné a potřebné – osobní hygiena, léky, stravu, deník, foťák. Dobré mít chytrý telefon, do kterého si stáhnete plánovanou trasu. Kdo je zvyklý chodit s trekovými holemi, určitě se hodí. Čelovka a přezůvky nebudou též k zahození. Osobní lékárnička, dostatek náplastí. 🙂 Hrneček na čaj či kafe, nebo zalitou hrnečkovou polévku se též může hodit.
Doplňkové informace
Každý poutník odpovídá sám za sebe. Nejedná se o organizovaný zájezd. Organizátor a průvodce odpovídá za naplánování bezpečné trasy, která je v terénu obvykle značena standardně jako turistická cesta, klubu českých turistů. Někdy se jde po cyklotrasách a výjimečně, krátké, spojovací úseky, po silnicích. Součástí organizace je zajištění skromného ubytování, kdy se často spí na na zemi v halách a tělocvičnách. Proto je nezbytné sebou brát karimatku a spacák (upřesněno v přihlašovacím formuláři). Při putování se většinou skupina drží pohromadě, ale není to pravidlo, ani povinné. Pokud půjdete individuálně (rychleji nebo pomaleji), pouze o tom prosím informujte průvodce, aby věděl, zda na vás čekat. V průběhu dne se stravujeme individuálně, z nakoupených zásob a pokud to dovolí okolnosti na trase, stavíme se k obědu na něco teplého. (ideálně polívka) Putovat je možné hodinu, den, nebo celou trasu. Nezapomeňte organizátora informovat o specifikách Vašeho zdravotního stavu. (např. alergie, léky, apod. aby v případě potřeby a nenadálé situace mohl adekvátně reagovat) Nic není nemožné. Svojí účastí též souhlasíte, že z putování bude pořizován fotografický a video materiál, určený pro budoucí propagaci poutních tras a samotného putování a to různými formami (youtube video, nebo klip v televizi s plošným vysíláním – v případě, že si nepřejete být na záběrech zachyceni, dejte o tom prosím vědět) V případě, že se přihlásíte a nakonec se nebudete moci zúčastnit, prosím dejte mi o tom též vědět. Děkuji.