PUTUJME BEZ HRANIC

PUTUJME BEZ HRANIC

CYRILOMETODĚJSKÁ STEZKA
Putování - Zážitek - Poznání - Uvědomění

Trasy Cyrilometodějské stezky odkazují na kulturní kořeny Slovanů spojené s příchodem soluňských bratrů, sv. Cyrila a Metoděje, na Velkou Moravu.

Vítejte na stezce s 3000 km turistických tras. Cyrilometodějská stezka stírá hranici mezi poutníkem a turistou. Dálkové trasy Cyrilometodějské stezky spojují hlavní poutní místa v Polsku, České republice, na Slovensku, v Rakousku a Itálii. Stezka vede rozsáhlými lesy, přes pohoří, podél jezer a kolem obcí a historických památek. Povrch cesty se střídá se štěrkovou cestou, lesními a polními cestami, asfaltem a stezkami. 

V České a Slovenské republice jsou na rozcestnících Klubu českých turistů a Klubu slovenských turistů umístěny tmavě modré nálepky s bílým symbolem Cyrilometodějské stezky.

Trasy jsou vyznačeny také na www.mapy.cz, která je přístupná i offline. V krajině jsou stezky Cyrilometodějské stezky vyznačeny v obou směrech.

Máte zájem o dálkové pěší trasy?

Vyberte si trasu, která bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám

Skalka u Trenčína - Velehrad

Trasa spojuje jedny z nejstarších poutních míst moravsko-slovenského pomezí a přivádí nás do doby středověkých klášterů, kdy se formovalo křesťanské myšlení.

Wisla (PL) - Pustevny - Velehrad

Trasa propojuje tři velká pohoří, tj. Beskydy, Hostýnské vrchy a Chřiby. Milovníci přírody si přijdou na své. Putování po hřebenech přinesou krásné výhledy do okolí.

Levý Hradec - Velehrad

Trasa spojuje unikátní poutní místa, hrady a zámky, památky UNESCO. Přivádí nás do doby středověkých klášterů a hradisek, kdy se formovalo křesťanské myšlení.

Hodonín - Kopčany - Velehrad

Trasa spojuje tři historicky známá místa: Kopčany, Mikulčice a Osvětimany a přivádí nás do doby Velkomoravské říše, kdy se formovala česká státnost.

Svatý Kopeček - Velehrad

Trasa spojuje významná arcibiskupská místa Svatý Kopeček, Olomouc, Kroměříž a Velehrad. Mimo to vede kolem poutního místa Dub nad Moravou, tovačovskými rybníky a krásným pohořím Chřiby.

Velehrad (ČR) - Řím (Itálie)

Trasa mezi Římem, resp. Benátkami a Velehradem obecně sleduje starou obchodní cestu zvanou Jantarová stezka a prochází kromě Česka, také Rakouskem a Itálií. Trasa končí u hrobu sv. Cyrila v bazilice sv. Klimenta.

Jaká putování připravujeme?

Připravujeme pro vás skupinové putování po Cyrilometodějské stezce.

Velké cyrilometodějské putování ze Zašové do Terchové - 3. - 9. září 2023

Srdečně zvu k letošnímu Cyrilometodějskému putování, které nás opět zavede k sousedům na Slovensko. Tentokrát se vydáme po stopách poutní trasy ze Zašové přes Radhošť a CHKO Beskydy na Turzovku, kde navštívíme významné poutní místo Zivčáková a Chrámu Panny Marie Matky Církve. Odtud budeme pokračovat dále do Terchové, kde se připojíme k tradičnímu výstupu na Velký Rozsutec, který se koná u příležitosti uctění papeže sv. Jana Pavla II. Během 6 dnů nás čeká téměř 150 km putování krásnou krajinou. I toto putování je koncipováno s doprovodným vozidlem, které je možné využít na převoz velkých zavazadel a případné přiblížení poutníků. Přihlašování prosím nenechávejte na poslední chvíli.

Jak to funguje?

Pasy, pamětní listy, mapoví průvodci a co si vzít s sebou.

Putování se vším všudy

Jak se připravit a co si vzít s sebou, nebo jak funguje pas a pamětní list Cyrilometodějské stezky. To jsou základní věci, které si musí každý promyslet, než vyrazí. Proto jsme pro vás připravili rady a tipy pro snadnější přípravu.

Putujme bez hranic - Kostol sv. Margity Antiochijskej

Putujme bez hranic do historie

Objevte autentické příběhy Cyrilometodějské stezky, které vedou řadou ojedinělých míst sahajících až do doby Velkomoravské říše ale i novodobé historie.

Putujme bez hranic - Příroda

Putujme bez hranic do přírody

Vydejte se i vy do lesů, luk a hájů kudy stezka prochází. Na chvilku „vypnout“, vyčistit si hlavu a jen tak jít krásnou malebnou krajinou. Těšte se na spoustu scenérie, která vám udrží vaše oči i mysl v úžasu.

Putujme bez hranic - putování

Putujme bez hranic za zážitky

Budete mile překvapeni silou vašich kroků, které vás pěšky, pomalu a důsledně, metr po metru, převedou až 500ti kilometry. Putování po Cyrilometodějské stezce je nezapomenutelný zážitek.

Putujme bez hranic - Tradice

Putujme bez hranic za tradicemi

Poznáte místa, která jste třeba ještě nenavštívili, nesoucí neskutečné příběhy a uvědomíte si pestrost místní kultury a krajiny, ve které žijeme. Vytvořte si vzpomínky, které zůstanou s vámi po celý život.

Nedávno se uskutečnilo

Jaké akce spojené s putováními po Cyrilometodějské stezce nedávno proběhly?

Velké letní putování ke cti sv. Cyrila a Metoděje z Velehradu do Nitry

I v letošním roce jsme připravili putování, tentokrát na východ po nám již známé trase do Trenčína na Velkou a Malou Skalku, odkud dál se pokračovalo 5 dnů do Nitry, kde jsme se připojili k tradičním oslavám svátku sv. Cyrila a Metoděje, které se v Nitře každoročně pořádají pod názvem Nitra, milá Nitra.
Čekalo nás přes 200 km putování krásnou krajinou Východní Moravy, přes Bílé Karpaty, ikonickou krajinu žítkovských bohyň až do Skalky u Trenčína. Odtud jsme pokračovali přes Trenčín, pohoří Povážského Inovce, Topolčany a pohoří Tríbeč až do pribinovské Nitry. Putování bylo rozdělené do 8 dnů

Pěšky bez hranic

Polohraný dokumentární film o moderním poutnictví

Natočili jsme

500 km cyrilometodějských tras, 60 poutníků, 5 krajů na česko-slovenské hranici, 4 roční období a o mnoho víc zaznamenal 1 filmový štáb vedený Petrem Hirschem a Evou Toulovou v 52 minutovém polohraném dokumentu Pěšky bez hranic s Terezou Němcovou Petráškovou v hlavní roli.

Tipy na krátké výlety?

Máme pro vás tipy na  krátké vycházky v přírodě v blízkosti značených Cyrilometodějských tras.

Vydejte se do přírody

Pokud vyrážíte i v této době na procházky, máme pro vás tipy na krátká putování. Samozřejmě dbejte na dodržování zásad bezpečnosti – vždy mějte s sebou roušku, dodržujte dostatečný odstup od ostatních a nesdružujte se.

Kde nás můžete také najít?

Sociální sítě Cyrilometodějské stezky

Partneři

cs_CZCzech